Правилото за 2 минути за лозаризма

Правилото за 2 минути за лозаризма

Правилото за 2 минути за лозаризма

Blog Article



Изучават се характерните помологични белези на плодовете. При отделните сортове се обръща голямо вн ... ...

Биологичните възможности на лозата и защитните реакции към патогените се увеличават, когато се провеждат комплексни мероприятия - избор на терени, балансирано торене, напояване, сортова структура и др.

Тези фактори са определящи за по-високата захарност на гроздето и съдържанието на повече багрилни вещества. По-доброто проветряване осигурява по-малък риск от заразяване с болести като мана и оидиум, както и по-добра устойчивост към сиво гниене. Лозите стават по-издръжливи на ниски температури, а пръчките им узряват по-добре.

Автор(и):  проф. д-р Борис Наков, Аграрен университет Пловдив; проф. д.с.н. Венелин Ройчев, Аграрен университет, Пловдив

Важно е да се направи преди началото на сокодвижението. Резитба се извършва и в началото на пролетта, най-често в началото на месец март, за да се оформи лозата преди нейното разлистване. Добре е през целия период на растеж и плододаване лозата да се оформя периодично.

Друг пример е цъфтежната форма на сивото гниене, която налага да се проведе третиране по време на цъфтежа.

КАТЕДРИ: Катедра за овоштарство, Катедра за лозарство и лозарство винарство.

  Най-големите предимствата на капковото напояване са:

Пролетното засаждане се приема у нас като по-масова практика. Най-добре е то да се извърши през втората половина на март и началото на април, щом е възможно да се работи.

Во калнедарот на лозарот спаѓаат изучувањето на грозјата кои се берат и се пренесуваат до винаријата, кастрење на лозници зимно време, орање на почвата за нејзино растресување и откривање на основата на лозниците, нивно процветување и цветање и кастрење на лозниците за добивање на грозје летно време. Лозарите не се винари бидејќи тие не ги прозиведуваат вината, туку само го надгледуваат и изучуваат процесот на растење.

кор. проф. дсн Минчо Кондарев и проф. Велко Велков, допринесли много за съвременното развитие на лозарството и овощарството в България.

С оглед на това, че се очаква сушата и по-високите от обикновено температури да стават все по-интензивни заради климатичните промени, някои производители се опитват да намерят креативни решения, надявайки се да намалят използването на вода.

Към настоящия момент катедра „Лозарство и Овощарство“ разполага с модерна база за обучение на студенти от различни квалификационни степени (бакалавър, магистър и докторант).

Катедра за овоштарство д-р Марјан Кипријановски д-р Бојан Поповски д-р Тошо Арсов м-р Никола Сарагиновски

Report this page